Tryb pracy
 

<<<<

 

Tryb pracy zdalny-lokalNY

        SMSCI pracuje w jednym z dwóch trybów: ZDALNY, w którym zdarzenia przesyłane są do komputera lub LOKALNY, gdzie komunikaty wyświetlane są na wyświetlaczu natomiast ich odbiór potwierdzany jest ręcznie przez operatora Centrum Monitorowania. Urządzenie okresowo sprawdza poprawność połączenia sprzętowego z komputerem oraz łączność z programem bazy danych (komunikacja z potwierdzeniami). Spełnienie obydwu warunków poprawnej łączności powoduje automatyczne przełączenie urządzenia w tryb pracy ZDALNY. Stan połączenia jest stale kontrolowany. Utrata łączności powoduje automatyczne przełączenie w tryb pracy LOKALNY. Każda zmiana trybu pracy urządzenia jest sygnalizowana odpowiednim komunikatem systemowym. Zdarzenia mogą być archiwizowane na papierze za pomocą drukarki.

 

Komunikacja z komputerem

             SMSCI połączone jest z komputerem za pomocą interfejsu komunikacyjnego w standardzie RS232 (transmisja szeregowa ze sprzętową kontrolą przepływu danych). Zastosowano protokół komunikacyjny z potwierdzeniami, w którym informacja przesyłana jest w pakietach ze stałym formatem ramki. Oprócz znaków początku i końca, przesyłane są dane o numerze abonenta, kodzie zdarzenia oraz dacie i czasie jego wystąpienia. Dodatkowo dołączona jest informacja, o numerze toru odbiorczego, w którym zdarzenie zostało odebrane oraz, w przypadku toru GSM, jaka była moc sygnału GSM w odbiorniku. Są to niezbędne informacje potrzebne do identyfikacji typu i pochodzenia zdarzenia oraz określenia sposobu jego transmisji (GSM/GPRS) i czasu dostarczenia (ew. nadania). Pozwala to na ocenę intensywności ruchu komunikacyjnego w poszczególnych torach odbiorczych urządzenia oraz kontrolę jakości serwisu GSM w miejscu, w którym zlokalizowane jest Centrum Monitorowania.

 

Interfejs użytkownika

            Interfejs użytkownika stanowi wyświetlacz ciekłokrystaliczny (2 razy 20 znaków), klawiatura oraz zestaw sygnalizatorów świetlnych i dźwiękowych. Na wyświetlaczu, niezależnie od trybu pracy, wyświetlane są wszystkie zdarzenia. Prezentowany jest numer abonenta, kod zdarzenia (dla Contact-ID również szczegółowa informacja o warunkach jego wystąpienia) oraz informacje o czasie nadania i odbioru zdarzenia. Dodatkowo wyświetlana jest informacja o stanie zajętości buforów: komputera i drukarki oraz aktualnym trybie pracy. Dwunastoznakowa klawiatura pozwala na programowanie parametrów pracy urządzenia:

·        F-1: programowanie daty i czasu

·        F-2: załączenie lub wyłączenie druku zdarzeń w trybie ZDALNY

·        F-3: załączenie lub wyłączenie sygnalizacji grupy zdarzeń systemowych

·        F-4: załączenie lub wyłączenie sygnalizacji wszystkich zdarzeń systemowych

Odpowiednie sygnalizatory świetlne na panelu czołowym każdej z kart odbiorczych wskazują stan pracy i aktywność komunikacji. Na karcie ”KLAWIATURA I ZASILACZ” sygnalizowany jest stan zasilania (bateryjne/zewnętrzne), tryb pracy (ZDALNY/LOKALNY) i stan połączenia (lub brak połączenia) z drukarką i komputerem.

 

 

[PULSON]

Zalecana rozdzielczość ekranu 1024 x 768