|
MODUŁ NADAJNIKA GPRS-D (GPRS-N)
Zastosowanie Moduł nadajnika GPRS-D (GPRS-N) został zaprojektowany do współpracy z systemami nadzoru. Niski koszt wdrożenia i eksploatacji powoduje, że jest wygodnym rozwiązaniem. Zalety powiadamiania o zdarzeniach z wykorzystaniem pakietowej transmisji danych GPRS sprawiają, iż oferowany moduł nadajnika jest niezastąpiony wszędzie tam, gdzie tradycyjne sposoby monitorowania (linia telefoniczna lub łączność radiowa) nie mogą zostać wdrożone. Transmisja danych GPRS w połączeniu z transmisją SMS/CLIP w sieci GSM stwarza nowe możliwości w dziedzinie monitoringu obiektów.
Zasada działania Działanie modułu nadawczego opiera się na usługach transmisji danych GPRS oraz SMS i CLIP realizowanych w ramach sieci telefonii komórkowej GSM. Informacje o stanie monitorowanego obiektu przesyłane są za pomocą pakietowej transmisji danych lub wiadomości SMS. W trybie GSM testy okresowe mogą być przesyłane również za pomocą informacji o numerze dzwoniącego czyli tzw. CLIP. Raporty te docierają do urządzenia odbiorczego zainstalowanego w stacji monitorowania obiektów, gdzie są odpowiednio identyfikowane i rejestrowane. W przypadku naruszeń chronionych stref operator stacji monitoringu dostaje odpowiednią informację. Nadajnik umożliwia pracę w dwóch trybach – „GPRS/GSM” lub tylko „GSM”. W trybie pracy GPRS/GSM informacje o zdarzeniach wysyłane są poprzez sieć pakietowej transmisji danych operatora z wykorzystaniem protokołu IP. Docierają one do określonego numeru IP stacji odbiorczej SMSCI, zainstalowanej w centrum monitorowania, gdzie dekodowane są dane o numerze abonenta i zdarzeniu. Każde zdarzenie wysłane przez nadajnik wymaga potwierdzenia odebrania sygnału przez stację. W przypadku jego braku nadajnik będzie próbował dwukrotnie powtórzyć wysyłanie i w razie niepowodzenia automatycznie przełączy się w tryb GSM i wyśle zdarzenie w formie SMS. W trybie pracy GSM raporty SMS z nadajnika docierają do stacji SMSCI poprzez odbiorcze karty GSM zainstalowane w stacji lub za pośrednictwem bezpośredniego połączenia kablowego z SMSC operatora telefonii komórkowej. Każda informacja wysyłana jest na „główny numer odbiorczy SMS” stacji monitorowania. W przypadku braku potwierdzenia dostarczenia informacji w określonym czasie od wysłania, moduł wysyła komunikat na drugi, „dodatkowy numer odbiorczy”. W trybie pracy z testem okresowym w formie CLIP, moduł abonencki będzie wysyłał informację testową na zaprogramowany "numer odbiorczy CLIP". W sytuacji, gdy test CLIP nie dotrze do stacji, moduł wyśle test w formie SMS na "główny numer odbiorczy SMS" Oprócz stacji monitorowania moduł nadajnika może automatycznie informować także właściciela obiektu lub inną upoważnioną osobę o wybranych zdarzeniach zaistniałych w obiekcie. Zmiana stanów wybranych przez operatora wejść spowoduje wysłanie przez nadajnik przypisanego kodu zdarzenia na numer stacji odbiorczej oraz informacji o statusie urządzenia (STATUS) na zaprogramowany numer klienta. Abonent może otrzymać informację o statusie również po wysłaniu zapytania w formie SMS z zaprogramowanego „numeru klienta”
Charakterystyka nadajników GPRS-D i GPRS-N - transmisja sygnałów z wykorzystaniem GPRS (protokół UDP - format transmisji: SMSCI PULSON) - możliwość pracy z prywatnym lub publicznym APN - transmisja SMS/CLIP jako zapasowa w przypadku problemów z łącznością GPRS - uniwersalne wejścia dwustanowe NO/NC (cztery – GPRS-D, siedem GPRS-N) - programowane, dwuznakowe kody zdarzeń dla wejść NO/NC - wejście telefoniczne w standardzie DTMF - Contact ID (dziewięć znaków kodu zdarzenia) – dotyczy modelu GPRS-D - wyjście do podłączenia linii telefonicznej zewnętrznej (podłączenie nie jest konieczne) – dotyczy modelu GPRS-D - dodatkowe wejście przeznaczone do podłączenia czujnika sabotażu - kontrola napięcia zasilania zewnętrznego - sygnalizacja niskiego poziomu napięcia akumulatora - dwa wyjścia (przekaźniki) do zdalnego sterowania urządzeń zewnętrznych na obiekcie (sterowane przez SMS) - trzy programowane numery odbiorcze - dodatkowy numer odbiorczy - klienta - trzy numery do zdalnego kontrolowania i zmiany ustawień parametrów - w trybie GSM komunikaty testu okresowego w formie SMS lub CLIP - potwierdzenie dostarczenia informacji w GPRS (w przypadku braku potwierdzenia nadajnik przełącza się do GSM) - potwierdzenie dostarczenia wiadomości SMS (w przypadku braku potwierdzenia dostarczenia moduł wysyła informacje o zdarzeniach na zapasowy numer odbiorczy) - analiza dostarczenia testu w formie CLIP (jeżeli informacja w formie CLIP-u nie zostanie odebrana przez stację odbiorczą moduł automatycznie może przełączyć transmisję w tryb SMS) - ciągła kontrola stanu zalogowania w macierzystej sieci operatora GSM i pomiar poziomu sygnału stacji bazowej - optyczna informacja o poziomie sygnału GSM bezpośrednio na module nadawczym (sygnalizacja LED) - możliwość przesyłania informacji o poziomie sygnału GSM do stacji monitorowania (informacja przesyłana w treści komunikatu testu okresowego) - możliwość zdalnego wymuszenia sygnału testowego - zdalny odczyt stanu modułu (status obiektu) - odrzucanie (rozłączanie) połączeń przychodzących - możliwość ograniczenia ilości wysłanych wiadomości w określonym czasie (limit dla wejść) - programowanie i odczyt parametrów lokalnie - za pomocą komputera - programowanie i odczyt parametrów zdalnie, poprzez telefon komórkowy (SMS) połączony z komputerem z odpowiednim oprogramowaniem - zdalna zmiana długości numerów z 9 na 10 cyfr (w związku z planowaną zmianą w Planie Numeracji Krajowej – UKE) |
Zalecana rozdzielczość ekranu 1024 x 768 |